Polskie Radio
Section05
las

Duże zagrożenie pożarowe w lasach. "Las jest dla ludzi, ale bądźmy bardzo ostrożni"

Na terenie całego kraju obowiązuje bardzo duże zagrożenie pożarowe w lasach. Oznacza to, że ściółka w lesie jest bardzo sucha oraz podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Większość stacji pomiarowych Instytutu Badawczego Leśnictwa wskazuje, że ściółka sosnowa ma wilgotność poniżej 10 proc., co oznacza ekstremalną podatność na zapalenie.
Zobacz więcej na temat:  straż pożarna Lasy Państwowe pożar Daniel Wydrych las zagrożenie

Drzewa: arystokracja wśród roślin. Dlaczego tak działają na ludzi, na ludzką wyobraźnię?

Kiedyś były stałym elementem krajobrazu, dzisiaj z niego znikają. Są masowo wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle, ale też w sztuce. Na szczęście ludzie  coraz częściej doceniają ich rolę w złożonym systemie istnienia świata, dostrzegają ich piękno, chronią. Drzewa.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda ekologia natura drzewa rośliny ewolucja człowiek cywilizacja KULTURA paweł sztarbowski las

Prof. Wójcik o ochronie lasów: sprzeczne interesy społeczne

- Lasy są coraz bardziej zagrożone, leśnicy mają tu trudną rolę, z jednej strony muszą dbać o to, żeby zachować różnorodność biologiczną, udostępniać lasy dla społeczeństwa, z drugiej - sprzyjać produkcji drewna. To surowiec odnawialny i trudno sobie wyobrazić, żebyśmy nagle go zastąpili produktami ze źródeł nieodnawialnych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Roman Wójcik (Katedra Urządzania Lasu, Dendrometrii i Ekonomiki Leśnictwa SGGW).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ewa Wasążnik Lasy Państwowe las przyroda GOSPODARKA

Wilki w sąsiedztwie. "Nie taki wilk straszny, jak go malują"

Wilki żyją blisko ludzi od tysięcy lat, jednak nie mają dobrego PR-u. Na temat tego gatunku od wieków krąży wiele mitów i nierzetelnych informacji. - Zdrowe, dzikie wilki nie stanowią dużego zagrożenia dla człowieka - mówi Piotr Chmielewski, doktor nauk socjologicznych. - My też ponosimy odpowiedzialność za to sąsiedztwo. Dlatego bardzo istotne jest, żeby człowiek wiedział, jak w sposób świadomy i odpowiedzialny budować je z tym gatunkiem drapieżnika.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wilk las środowisko Weronika Puszkar

Ocieplenie klimatu. Zmusi nas do masowej migracji?

Tajga, czyli lasy borealne występujące w północnej części Azji, Ameryki Północnej i Europy oraz bezdrzewne ekosystemy tundry w regionach arktycznych i subarktycznych, mogą być jednymi z najbardziej dotkniętych zmianami klimatu obszarów w ciągu najbliższych 500 lat. Tak wynika z badań opublikowanych na łamach magazynu "The Royal Society Publishing".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT przyroda tundra środowisko las klimat emisja gazów ochrona środowiska ekologia Ziemia społeczeństwo NAUKA emisja co2 migracja zwierzęta rośliny

Dbajmy o nasze lasy. Nie wyrzucajmy do nich śmieci

Miejsca w lasach odwiedzane przez turystów dość łatwo poznać, bo zostają tam butelki, papiery po cukierkach i innych rzeczach. - Jest tego mnóstwo - mówią słuchacze Programu 1 Polskiego Radia. Zdarza się, że niektórzy wyrzucają gruz, odpady budowlane czy też te pochodzące z warsztatów samochodowych. Co możemy zrobić, aby w lasach było czyściej?
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta leśne społeczeństwo las ekologia Izabela Kostyszyn przyroda Sławomir Brzózek Lasy Państwowe Rafał Zubkowicz

Jak i kiedy można pomagać dzikim zwierzętom? Kampania "ZOOstaw, nie porywaj!"

Często zdarza się tak, że kierowani odruchem serca, zabieramy młode zwierzęta rodzicom, pozbawiając je tym samym szansy na prawidłowy rozwój. "ZOOstaw, nie porywaj!" to hasło kampanii realizowanej przez m.in. Lasy Miejskie - Warszawa, której celem jest uświadamianie ludziom, jak i kiedy można pomagać dzikim zwierzętom. 
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta zwierzęta leśne społeczeństwo las ekologia ptaki ornitologia Izabela Kostyszyn przyroda edukacja edukacja przyrodnicza straż miejska