Polskie Radio
Section05
społeczeństwo

Kto i po co tworzy fake newsy? Ekspert: celem jest wzbudzenie w ludziach negatywnych emocji

Fake newsy to nieprawdziwe bądź przeinaczone informacje, które celowo wprowadzają w błąd, szokują bądź budzą kontrowersje. Jest wiele, dobrze opracowanych metod ich przekazywania. - Można je wszystkie sprowadzić do jednego wspólnego mianownika, trzeba wzbudzić w ludziach emocje, najlepiej negatywne - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Wojciech Brzeziński, dziennikarz naukowy, współautor książki "Strefy cyberwojny". Czy potrafimy rozpoznać fake newsy? Kto i po co je tworzy i jak z nimi walczyć? 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek fake news emerytura dezinformacja kłamstwo społeczeństwo reklama media społecznościowe Facebook media cyberbezpieczeństwo

POLSKIE RADIO 24 Hydrolog: krótkie i gwałtowne opady nie zlikwidują suszy

- Jeżeli spojrzymy na sumy roczne opadów, to nie widać problemu, jest on natomiast w rozkładzie czasowym opadów. Może przez miesiąc praktycznie nie padać, a potem nagle w ciągu jednego, dwóch dni mamy opad równy sumie miesięcznej. Ta woda szybko spłynie, stworzy zagrożenie powodziowe, ale nie usunie zagrożenia suszą glebową - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jarosław Suchożebrski, hydrolog (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski woda susza społeczeństwo POLSKA

Słowa, które otwierają. Jak rozmawiać ze sobą, z najbliższymi, kiedy nie umie się rozmawiać?

Kwestia porozumienia między ludźmi lub jego braku dotyczy przede wszystkim komunikacji, rozmowy. To sprawia największą trudność i bywa szczególnie bolesne, jeśli dotyczy rodziny: dziadków, dzieci, rodziców. Wtedy pomocne mogą być właśnie "Karty wsparcia".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo rodzina dzieci rodzice komunikacja rozmowa psychologia psychologia dziecięca pedagog Katarzyna Stoparczyk Trójka

POLSKIE RADIO 24 Językoznawczyni apeluje: nie wyrywajmy kartek ze słowników

- Język ma służyć. Zmiany nie oznaczają, że się degraduje. Po prostu się zmienia. Tym razem zmienia się w stosunku do naszych szkolnych przyzwyczajeń. Trzeba zaufać Polakom. Nie chodzi o to, aby sankcjonować błędy językowe. Celem jest ujednolicenie i usprawnienie pisowni - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Ewa Kołodziejek z Rady Języka Polskiego. 
Zobacz więcej na temat:  ortografia język polski społeczeństwo Polskie Radio 24

Polska na poziomie Białorusi i Rosji. Kiedy osoby i pary LGBTQ+ uzyskają pełnię praw?

Międzynarodowy Dzień Przeciwko Homofobii, Bifobii, Transfobii i Interfobii który jest obchodzony 17 maja, w naszym kraju wciąż ma słodko-gorzki smak. Osoby LGBTQ+ nadal są pozbawione podstawowych praw, a Polska jest najbardziej homofobicznym krajem Unii Europejskiej. Z drugiej strony Katarzyna Kotula, ministra ds. równości, wspiera tęczowe działania i deklaruje zmiany w prawie. Pytanie, kiedy one rzeczywiście nadejdą i w jakim kształcie?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo homoseksualizm LGBTQ+ małżeństwo pary homoseksualne Unia Europejska równouprawnienie Martyna Masztalerz Piotr Łodej Trójka