Polskie Radio
Section05
energia atomowa

PR24 Prof. Jagielski: nie mamy innej opcji niż energetyka atomowa

- Energia powinna być taka samo traktowana jak inne działy, które mają strategiczne znacznie dla państwa. Bez prądu nie ma niczego. Energetyka jądrowa miała się świetnie, dopóki była budowana przez państwa. Ma się świetnie w państwach, które nie przejmują się brutalnymi regułami ekonomicznymi, jak Chiny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Jagielski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. 
Zobacz więcej na temat:  energia atomowa elektrownia atomowa POLSKA

PR24 Prof. Marek Jeżabek: zmiana lokalizacji elektrowni atomowej spowoduje opóźnienie o minimum 2 lata

Prof. Marek Jeżabek, b. dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie, mówił w Polskim Radiu 24 o potencjalnych planach zmiany lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Jak wyjaśnił, przygotowania i badania związane z obecną lokalizacją trwały wiele lat, a gdyby dziś chcieć ją zmieniać np. na Żarnowiec - wymagałoby to kolejnych minimum dwóch-trzech lat. O tyle, a może i więcej wzrosłoby opóźnienie polskiego programu budowy siłowni jądrowej, który już jest bardzo opóźniony.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka GOSPODARKA energetyka elektrownia atomowa energia atomowa

Wielka Brytania chce produkować nowej generacji paliwa nuklearne. Kolejny krok w izolacji Rosji

Rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział inwestycje warte 300 mln funtów (1,5 mld zł) w produkcję paliwa do nowej generacji elektrowni jądrowych, by wypchnąć Rosję z pozycji głównego dostawcy takiego paliwa - podała agencja Reutera.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie sankcje Rosja GOSPODARKA energia elektryczna energia atomowa elektrownia atomowa Wielka Brytania bezpieczeństwo energetyczne

"Pozostanie przy węglu to dwukrotny wzrost cen energii". Nowy raport PIE

Odejście od paliw kopalnych w energetyce staje się koniecznością zarówno z przyczyn środowiskowych, jak i ekonomicznych. Gdyby Polska pozostała przy węglu, cena energii elektrycznej na rynku hurtowym w latach 2030-2060 byłaby wyższa średnio o nawet 120 proc. w porównaniu do scenariusza przyspieszonego rozwoju OZE. Kontynuacja obecnego tempa transformacji energetycznej z budową wielkoskalowej energetyki jądrowej będzie natomiast oznaczać wzrost kosztów energii o 58 proc. - oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka węgiel OZE energia atomowa

Minister klimatu daje zielone światło. Chodzi o sześć projektów jądrowych Orlenu i Synthosu

Minister klimatu i środowiska wydał sześć decyzji zasadniczych dotyczących budowy sześciu obiektów energetyki jądrowej w technologii BWRX-30 dla spółek Orlen Synthos Green Energy - przekazało w czwartek PAP ministerstwo klimatu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne energetyka energia elektryczna energia atomowa energia elektrownia atomowa Orlen prąd POLSKA inwestycje

Ekspert: duet energetyki jądrowej i odnawialnej da nam bezpieczeństwo energetyczne

Tematem dzisiejszego "Trójkowego komentarza dnia" była przygotowana przez opozycję tzw. ustawa wiatrakowa, która wzbudza tak wiele emocji. Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki i redaktor naczelny portalu BiznesAlert nie miał żadnych wątpliwości: – Potrzebna jest liberalizacja "ustawy odległościowej". Politycy powinni znaleźć rozwiązanie, które pogodzi interesy branży, która była blokowana przez lata i nie mogła się rozwijać – stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  odnawialne źródła energii energetyka energia atomowa elektrownia atomowa OZE Magdalena Drohomirecka Trójka

opinia Wiatraki, biopaliwa i gazowy romans z Rosją nie wystarczyły. Niemcy chcą wrócić do atomu

Niemcy przez lata chwaliły się swoim "zielonym" miksem energetycznym. Chciały uchodzić za awangardę zeroemisyjności, poprzez odejście w tym samym czasie i od węgla, i od atomu. Skończyło się jednak na deklaracjach i propagandzie. W rzeczywistości Niemcy nie tylko wciąż ściągają węgiel, ale tworzą nowe kopalnie, a przy tym inwestują w elektrownie gazowe. Wygaszanie energetyki jądrowej było jednym z powodów zacieśnienia współpracy gazowej z Rosją, czego symbolem był Nord Stream 2. Wszystkie te błędy doprowadziły do obecnego osłabienia gospodarczego, a nasi zachodni sąsiedzi zastanawiają się, czy… wrócić do energetyki jądrowej. Tej samej, za której plany krytykowali niedawno Polskę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy energetyka energia atomowa wiatr Nord Stream 2 węgiel Francja

Porozumienie ws. wydłużenia żywotności reaktorów jądrowych. Belgia chce zmniejszyć zależność energetyczną

Jest porozumienie w Belgii w sprawie wydłużenia żywotności dwóch najmłodszych reaktorów jądrowych. Minister energii Tinne Van der Straeten powiedziała telewizji VRT, że rząd uzgodnił warunki wydłużenia eksploatacji reaktorów Doel 4 i Tihange 3 z firmą Engie, zarządzającą belgijskimi elektrowniami atomowymi. To ma zmniejszyć zależność Belgii od dostaw gazu z zagranicy. O szczegółach Beata Płomecka. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Belgia energetyka energia atomowa