Redakcja Polska

Expose szefa polskiej dyplomacji. Bezpieczna Polska, silna w silnej Unii Europejskiej i NATO

27.04.2024 21:00
Bezpieczna Polska, silna w silnej Unii Europejskiej i NATO oraz aktywna i odpowiedzialna w przestrzeni globalnej. Takie priorytety polskiej dyplomacji przedstawił w Sejmie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Audio
  • W magazynie m.in. o sejmowym expose ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, spotkaniach z Polonią w Kanadzie prezydenta Andrzeja Dudy i amerykańskiej pomocy dla Ukrainy [posłuchaj]
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w Sejmie
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w SejmieTwitter: MSZ_RP

Dziś w magazynie "Widziane z Polski" informujemy o expose ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, przedstawionym w Sejmie. 

Radosław Sikorski mówił o konieczności współpracy z opozycją w związku z trudną sytuacją na wschód od Polski. Szef MSZ wygłosił w Sejmie trwające ponad godzinę expose.

Jak mówił, Polska już dziś mierzy się z różnymi działaniami hybrydowymi, jak dezinformacja, cyberataki czy tworzenie presji migracyjnej. "W tak trudnych warunkach potrzebna jest współpraca nie tylko w ramach koalicji rządzącej, ale także z tymi przedstawicielami opozycji, którzy są do niej gotowi" - mówił minister Sikorski. Szef MSZ dodał, że zadaniem polityki zagranicznej jest zapewnienie bezpieczeństwa państwa.

Minister krytykował politykę zagraniczną poprzedników. Zarzucił im "serię chybionych pomysłów i niewłaściwych decyzji". Za największe błędy uznał konflikty z instytucjami Unii Europejskiej, sąsiadami i ważnymi partnerami oraz chybione - jego zdaniem - kalkulacje sojuszu z USA przeciw Unii Europejskiej. Według ministra, te błędy wynikały z oparcia polityki na mitach antyeuropejskich, antyniemieckich i antyzachodnich.

Za priorytety polskiej polityki zagranicznej w tym roku minister uznał bezpieczeństwo, silną Polskę w silnej Unii, aktywną i odpowiedzialną Polskę na świecie oraz odbudowę profesjonalnej służby dyplomatycznej.

Minister zapowiedział, że ważnym celem rządu będzie utrzymanie wsparcia Unii i NATO dla suwerenności Ukrainy i jej dążeń do członkostwa w tych strukturach. Równocześnie zapowiedział, że Polska będzie oczekiwała od Ukrainy współpracy na rzecz poszukiwania prawdy i pojednania wokół o wspólnej trudnej przeszłości obu naszych narodów.

Mówimy też o spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z kanadyjską Polonią.

Andrzej Duda chwali zaangażowanie i działalność kanadyjskiej Polonii. - Jesteście ważną częścią społeczeństwa - mówił prezydent na spotkaniu z kilkuset rodakami w Domu Polskim w Edmonton.

Leżąca na zachodzie Kanady prowincja Alberta to jedno z największych skupisk Polonii w Kraju Klonowego Liścia. W liczącym około miliona mieszkańców Edmonton społeczność polska to ponad 50 tysięcy osób.

Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że kanadyjska Polonia to licząca się grupa społeczna. "Ponad milion obywateli - to nie są żarty, to także poważna siła wyborcza, ale to przede wszystkim bardzo wielu ambitnych, inteligentnych ludzi, wykonujących rozmaite zawody, bardzo często stanowiących elitę intelektualną społeczeństwa, bardzo często wpływowych w polityce, umiejących sobie znakomicie radzić" - wyliczał Andrzej Duda.

Prezydent dziękował też za zaangażowanie w kultywowanie polskich tradycji i naukę języka wśród kolejnych pokoleń emigrantów. W uznaniu tych działań para prezydencka wręczyła organizacjom polonijnym flagi państwowe. Jedną z nich otrzymała prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej okręgu Alberta Greta Derus. Jak zapowiedziała, 5 maja w Edmonton odbędzie się pierwsza w historii polska parada w związku z obchodzonym w maju miesiącem polskiego dziedzictwa, ogłoszonym przez parlament Kanady.

- Wszystkie nasze grupy polonijne spotkają się najpierw w kościele na mszy świętej z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja, następnie wezmą udział w paradzie, która zaprowadzi nas do Domu Polskiego, aby świętować podczas uroczystej akademii - powiedziała Greta Derus.

W magazynie przedstawiamy też szczegóły rekordowej pomocy Wielkiej Brytanii dla Ukrainy. Premier Rishi Sunak w Warszawie oficjalnie ogłosił przekazanie kolejnego, największego do tej pory, pakietu wsparcia dla Kijowa. Przewiduje on zakup uzbrojenia za pół miliarda funtów. Jest też zapowiedź wsparcia Polski. W przyszłym roku naszego nieba będą strzec piloci RAF-u na samolotach Typhoon. Brytyjskiemu premierowi, w podróży do Warszawy towarzyszył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Gościem magazynu jest Zbigniew Pisarski, prezes Zarządu Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, z którym porozmawiamy m.in. o amerykańskiej pomocy dla Ukrainy

Mówimy także o otwarciu Muzeum Polskiech Lotników w Wielkiej Brytanii. To jedyne takie miejsce w Wielkiej Brytanii. Można już zwiedzać muzeum poświęcone polskim lotnikom, którzy walczyli w brytyjskich siłach zbrojnych.

W magazynie również o filmie "Przysięga Ireny”. To oparta na faktach historia polskiej pielęgniarki Ireny Gut, która z narażeniem życia ratowała kilkunastu Żydów ukrywających się po likwidacji getta.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.