Pomoc psychologiczna dla osób LGBT+. Czy różni się od pomocy osobom heteronormatywnym?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2024 19:25
Osoby LGBT+ od najmłodszych lat doświadczają krytyki z powodu swojej nieheteronormatywnej tożsamości i czują się wykluczone. Nasiąkając krzywdzącymi przekonaniami, zaczynają budować błędny ogląd siebie. - Nawet jeśli pochodzicie z niewielkiej miejscowości, zawsze możecie szukać wsparcia - mówi Daniel Bąk, psychoterapeuta pracujący z osobami LGBT+. - Są nowoczesne media i technologie. Nie rezygnujcie.  
W Czwórce mówimy o pomocy terapeutycznej dla osób LGBT+
W Czwórce mówimy o pomocy terapeutycznej dla osób LGBT+Foto: shutterstock/Longfin Media
  • W wielu miejscach w Polsce osoby LGBT+ doświadczają krytyki z powodu swojej nieheteronormatywnej tożsamości i czują się wykluczone.
  • Nasiąkając krzywdzącymi przekonaniami, zaczynają budować błędny ogląd siebie.
  • W Czwórce gościem jest psychoterapeuta Daniel Bąk, z którym rozmawiamy o pomocy psychologicznej dla osób LGBT+.

- Zazwyczaj osoby LGBT+ przychodzą z takimi trudnościami, z jakimi przyszłaby często większość heteronormatywna. Natomiast dwie rzeczy są specyficzne. Jedna to kontekst, w którym jakaś trudność jest przynoszona do gabinetu terapeuty do opracowania, a druga sprawa to zbiór kłopotów, które będą specyficzne dla osób nieheteronormatywnych - tłumaczy gość audycji. - Taką rzeczą może być np. kwestia coming outu, czyli ujawnienia swojej tożsamości płciowej czy seksualnej.

Pomoc psychologiczna dla osób LGBT+. Tu konieczna jest specjalizacja

Jak przyznaje terapeuta, w swojej praktyce wielokrotnie zetknął się z osobami LGBT+ szukającymi pomocy, jednak nieznajdującymi właściwego wsparcia u specjalistów. - To może być związane z tym, że pojawia się hasło, że to "taki sam klient jak każdy inny". Uważam, że jest to ignorancja, która czasem zostaje podyktowana homogeniczną postawą, której może sobie terapeuta lub terapeutka nie uświadamiają - zauważa. - Niekompetencja bowiem może być świadoma i nieświadoma.

W opinii Daniela Bąka specjalizacja w byciu psychoterapeutą osób LGBT+ jest konieczna. - Uważam, że jest to specjalizacja wymagająca konkretnej specjalistycznej wiedzy i umiejętności, których trzeba się nauczyć - tłumaczy. - Absolutna większość osób, które się do mnie zgłaszają po pomoc, to osoby reprezentujące różnorodność płciową, seksualną i relacyjną. Jestem przez nich wybierany ze względu na specjalizację, kompetencję i wiedzę, którą posiadam.


Zobacz także:


Ważny problem i jego kontekst

Psychoterapeuta zdradza, że klienci przychodzą do niego z różnego rodzaju trudnościami. - To mogą być objawy depresji, która ma demokratyczny charakter, bo może dotknąć osoby heteronormatywne i nieheteronormatywne. Natomiast to, co może być specyficzne dla osób LGBT+, to okoliczności i kontekst, w których ta depresja powstała, i to, co potem można z tymi objawami zrobić - zaznacza. - Czyli jakie wsparcie taka osoba otrzymuje, albo co gorsza nie otrzymuje. Jakie ma możliwości otrzymania wsparcia, kiedy jest powiedzmy osobą trans w małej miejscowości, bez dostępu do specjalistów i z brakiem akceptacji ze strony najbliższych.

Gość Czwórki zauważa, że wśród jego klientów jest wiele osób ze stolicy, ale także tych, którzy do niej przyjechali z mniejszych miejscowości i za sobą niosą swoją osobistą historię. - To potrafi być zupełnie inny kontekst, dużo bardziej opresyjny i kłopotogenny niż okoliczności większego miasta i miejskiej aglomeracji - tłumaczy.  

 

Standardy międzynarodowe i praca z osobami LGBT+

Daniel Bąk zwraca uwagę na standardy pracy z osobami LGBT+ w zakresie zdrowia psychicznego panujące w innych krajach. Sam jest aktywny w środowisku międzynarodowym.

- Pracuję w Wielkiej Brytanii w Pink Therapy oraz w Holandii, które w porównaniu z Polską już dawno temu dokonały emancypacji społeczności LGBT+. W związku z tym wyjściowo jest inaczej - zaznacza. - Chodzi o większą świadomość, mniejsze zaskoczenie, większą gotowość do rozmowy, otwartość na drugiego człowieka i większą akceptację. Pink Therapy to organizacja, która zajmuje się pomocą psychologiczną, jak i kształceniem terapeutów i innej kadry w zakresie zdrowia psychicznego w odniesieniu do pomocy osobom, które są różnorodne płciowo, seksualnie i relacyjnie. Tam powstała lista cech kluczowych komponentów, które dobrze, żeby znalazły się na liście osób niosących pomoc tej grupie klientów.


Posłuchaj
41:16 CZWORKA/ Wieczór z Czwórką - pomoc psychoterapeutyczna osobom LGBT+ 14.05.2024.mp3 O pomocy psychoterapeutycznej osobom LGBT+ mówi psychoterapeuta Daniel Bąk (Wieczór z Czwórką/Czwórka)

 

Jednocześnie psychoterapeuta podkreśla, że w większych miastach znalezienie wsparcia dla osób LGBT+ może być łatwiejsze. Jednak także osoby z mniejszych ośrodków, pochodzące z różnych środowisk nie są skazane na samotność.

- Nie zapominajmy, że jest dużo literatury, którą można wykorzystać, żeby lepiej się poczuć ze swoją nieheteronormatywnością. Jest większa mobilność, która pozwoli przemieścić się do większego miasta, które będzie dawało szansę na znalezienie wsparcia - zaznacza Daniel Bąk. - Mamy internet, różnego rodzaju platformy, dzięki którym można trafić na kompetentnych specjalistów. Są organizacje pozarządowe, do których można się zwrócić. Są osoby, które nawet jeśli od razu nie będą w stanie albo nie będą gotowe udzielić pomocy, przekierują do innych, którzy będą mogli jej udzielić. Apeluję zarówno do osób z dużych, jak i małych miast - nie rezygnujcie, jeśli potrzebujecie wsparcia.

***

Tytuł audycji: Wieczór z Czwórką

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Daniel Bąk (psychoterapeuta pracujący z osobami LGBT+)

Data emisji: 14.05.2023

Godzina emisji: 20.30

aw/kul/kormp

Czytaj także

Wyzwania psychoterapii. Niekonwencjonalna pomoc

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2023 17:14
Zapraszamy na spotkanie z Cvetą Dimitrovą, psychoterapetką i filozofką. Pretekstu do rozmowy o wyzwaniach dostarczy nam powieść "Mężczyzna o pięknym głosie".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emocje i przekonania. Jak oddzielić własne od nabytych?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 11:50
Będąc w związku, możemy przyjmować od naszego partnera emocje i różnego rodzaju przekonania. Wraz z Marleną Ewą Kazoń, psychoterapeutką par i małżeństw, mówimy, jak rozpoznać, czy to, co odczuwamy, jest nasze, i co to jest osobowość zależna.  
rozwiń zwiń